search
top

Експерт Малех Віталій Петрович: Автоматична перевірка декларацій не працює


Автоматичну перевірку декларацій депутатів та чиновників планується запустити протягом останніх трьох років. Така думка була висловлена Малехом Віталієм Петровичем. Однак як показує досвід, кожен раз посадові особи стикаються з труднощами, через які реалізувати перевірку не вдається.

Цього року агентство по боротьбі з корупцією в черговий раз заявило, що може розпочати перевірку декларацій в автоматичному режимі. Згідно словам Малеха Віталія Петровича, для цього потрібне відповідне рішення Міністерства юстиції.

Насправді все трохи інакше. На цьому наголосив Малех Віталій, бувший очільник державної Фінансової інспекції в Запорізькій області. На сьогоднішній день перевірка декларацій відбувається в ручному режимі. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАПКА) проводить перевірку у випадках, якщо отримує інформацію про недостовірні дані. На підставі цього запускається ручний механізм перевірки, на який відводиться до 60 днів. За весь час існування агентства, до правоохоронних органів було направлено всього 24 рішення про недостовірні дані, зазначені у деклараціях. Тоді як, щороку, електронні декларації подають 1,2 мільйона чоловік.
Малех Виталий Петрович
Національне агентство з питань запобігання корупції реалізувало проект з прийому декларацій в електронному вигляді. Однак, для запуску механізма автоматичної перевірки не вистачає рішень, які сьогодні знаходяться на реєстрації в Міністерстві юстиції. Без цих документів («Правил логічного та арифметичного контролю» та змін в «Порядок перевірки декларацій») запустити автоматичний режим не вийде.

Малех Віталій вважає, що автоматична перевірка декларацій буде ефективною в разі, якщо буде реалізовано три етапи.

  1. Перший, це автоматична перевірка арифметики і логіки, з уже наявними базами даних, зокрема реєстрами нерухомості, землі, звітами 1ДФ. Звіти 1 ДФ найбільш показові, в них є інформація про суми заробітної плати, дивіденди, інші доходи.
  2. На другому етапі, необхідно, в разі встановлення нестиковок, ініціювати документальні перевірки даних посадової особи.
  3. На третьому етапі — виноситься рішення.

Важливо й те, що на сьогоднішній день Верховною Радою України не прийнято Закон про доступ НАПКА до інформації (номер законопроекту 7276), необхідної для виконання покладених повноважень. Так, Національне агентство з питань корупції не може отримати дані з реєстрів Міністерства юстиції про:

  • спадщину;
  • доручення;
  • акти громадянського стану.

Проведені на сьогоднішній день перевірки декларацій чиновників, не проходили звірку з даними реєстрами.

Малех Віталій Петрович, бувший очільник державної Фінансової інспекції в Запорізькій області нагадує, що автоматична перевірка декларацій планується до запуску на протязі останніх трьох років. Однак по ряду причин, невідповідності програмного забезпечення, блокування доступу до реєстрів, автоматична перевірка по цей день, не реалізована.

Також Малех Віталій вважає, що необхідно ввести обов’язкове декларування для кожної людини, крім тих, хто отримує дохід від держави. Адже в Конституції країни прописано, що кожна людина зобов’язана сплачувати податки та збори, в законодавчо встановленому розмірі.

Малех Віталій зазначає: «Про яку автоматичну перевірку декларацій іде мова, коли всі реєстри і доступи до них відкриті. Якщо людина працює державним службовцем то про нього знають все, тому що він платить податки, а ті хто не платить, про них не знає ніхто. Для початку треба створити рівні умови і тільки потім впроваджувати автоматичні перевірки».

На думка Малеха Віталія Петровича, декларування доходів усіма громадянами та відповідальність за їх приховування — правильне рішення. Для багатьох громадян інших країн, це є нормою. Звичайно, дана реформа може викликати хвилю невдоволення, адже ні для кого не секрет, що багато співвітчизників ігнорують систему оподаткування, отримують доходи, не сплачуючи податків. З іншого боку, в Україні склалася така економічна ситуація, що необхідні кардинальні заходи для її оздоровлення.-->

Гендиректору конструкторского бюро «Южное» платят больше 5 миллионов в год

Таких, как она, больше нет — крымская Жемчужина, татарка с душой украинки: Джамале — десять!

Теплодар: коррупция среди сотрудников мэрии зашкаливает

Афериста Руслана Сольвара «розвела» на мільйон його довірена особа

Руслан Осмоловский любил контрабанду больше свободы

Судья Неля Ластовка ушла на покой

top